Dziś obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Data publikacji: 08.11.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: Informacje ogólne

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, regularnego spożywania posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Nasza Firma od wielu już lat aktywnie podejmuje działania mające na celu promocję zdrowego stylu życia, w tym oczywiście odpowiedniej diety – m. in. poprzez spotkania i konsultacje z dietetykiem, poradniki ze zdrowymi przepisami, plakaty z indeksem glikemicznym i nową piramidą żywieniową.

Przy okazji tego Święta przypominamy Państwu o alarmujących danych dotyczących problemu nadwagi i otyłości oraz związanych z nimi problemach zdrowotnych.

Wiele osób z nadmierną masą ciała lekceważy problem i nie zdaje sobie sprawy, że to nie tylko mało atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim niemal pewne problemy ze zdrowiem. Nie zdają sobie sprawy, że często choroby z jakimi się zmagają lub na jakie są narażeni, to te związane właśnie z otyłością lub nadwagą, które mogą być wynikiem nieprawidłowego odżywiania się.

Już prawie 60% Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość! Nadwaga i otyłość to globalny problem zdrowotny. W ciągu ostatnich lat odsetek ludzi z nadmierną masą ciała, wzrósł alarmująco. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, iż w 2005 r. problem nadwagi dotyczył 1,6 mld ludzi, a otyłości ponad 400 mln osób dorosłych na świecie.

Badania naukowe potwierdzają związek przyczynowo-skutkowy nadwagi i otyłości z występowaniem chorób układu krążenia, głownie nadciśnieniem tętniczym i chorobą niedokrwienną serca, jak również z cukrzycą typu 2, zaburzeniami lipidowymi i niektórymi nowotworami. Jednym zdaniem: otyłość  zwiększa ryzyko zachorowalności i skraca długość życia Polaków. A to nie powinno być dla nas obojętne. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest otyłość typu brzusznego. Jej konsekwencje wiążą się m.in. z niekorzystnym profilem lipidowym, wyższym ciśnieniem tętniczym krwi oraz miażdżycą.

W związku z dzisiejszym świętem chcemy zachęcić wszystkich do zadania sobie kilku prostych pytań. Czy zdrowo się odżywiam? Czy zdrowo gotuję? Czy prawidłowo bilansuję swoją dietę? Czy w razie potrzeby uzupełniam dietę w cenne dla zdrowia składniki (np. kwasy omega 3, sterole roślinne, witaminy,  minerały, antyoksydanty)?

Jeśli na którekolwiek z nich odpowiedź brzmi – NIE, należy jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. Co należy zmienić?

  • Zadbaj o prawidłową dietę – posiłki spożywaj regularnie – NIGDY SIĘ NIE GŁÓDŹ!a gdy stwierdzisz, że nie dasz sobie sam rady – wybierz się do dietetyka.
  • Unikaj smażenia, zwłaszcza produktów panierowanych i w głębokim tłuszczu.
  • Unikaj wysoko przetworzonej żywności, np. dań typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek, posiłków w proszku.
  • Ogranicz spożycie sodu - nie dosalaj potraw przed ich skosztowaniem, postaraj się zastąpić sól przyprawami ziołowymi, ogranicz produkty bogate w sód takie jak słone przekąski i wysoko przetworzone dania gotowe.
  • Wybieraj produkty z pełnego przemiału bogate w błonnik pokarmowy, np. chleb razowy, brązowy ryż, grube kasze.
  • Zamiast słodkich napojów, kompotów i soków sięgaj po wodę.
  • Każdego dnia staraj się podjąć jakiejś dowolnej aktywności fizycznej.

Pomyśl o wzbogaceniu diety o naturalne preparaty zawierające np. sterole roślinne (zawarte w Sterolea) kwasy Omega -3 (Novocardia).


Nasze marki: