Kongres zdrowia seniorów w Zawierciu
Kongres zdrowia seniorów w Zawierciu
Kongres zdrowia seniorów w Zawierciu
Kongres zdrowia seniorów w Zawierciu
Kongres zdrowia seniorów w Zawierciu
Data publikacji: 27.10.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: Aktywności

Starzejemy się w dobrym stylu

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu 22 października br. odbył się III Kongres Zdrowia  Seniorów Ziemi Zawierciańskiej, którego ASA miała przyjemność być Partnerem.

Podczas Kongresu, któremu patronowało hasło „Starzejemy się w dobrym stylu” poruszonych  zostało wiele aspektów zdrowotnych i żywnościowych osób starszych. Seniorzy mieli możliwość spotkania osób, które z różnych przyczyn zmieniły swoje dotychczasowe (najczęściej złe) nawyki oraz bezpłatnie wykonać podstawowe badania i zapoznać się z ofertą Partnerów, w tym oczywiście także ASA, której motto brzmi:  Zdrowie jest najważniejsze!

O tym, że senior to nie staruszek z laską, który czas najchętniej spędza siedząc w fotelu i oglądając telewizję przekonujemy się każdego dnia. Aktywne spędzanie wolnego czasu, codzienne ćwiczenia, spacery, udział w warsztatach i zajęciach rozwijających pasje i sprawność fizyczną to zajęcia, które od kilku już lat wpisały się w kalendarz większości osób 50+. Nadmiar wolnego czasu oraz skuteczna profilaktyka sprawiły, że seniorzy kończąc etap pracy zawodowej nie zamykają się w domu, ale rozpoczynają kolejną fazę swojego życia, polegającą szczególnie na aktywności sportowej i rozwijaniu często odkładanych na później zainteresowań.

Właśnie kreatywność oraz pomysłowość seniorów powiatu zawierciańskiego doprowadziła do organizacji już trzeciego Kongresu Zdrowia Seniorów Ziemi Zawierciańskiej, na który złożyły się wykłady, występy, rozmowy oraz badania. Gości, seniorów oraz prelegentów powitali: Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach oraz Jan Gwizd, prezes UTW w Zawierciu, a Kongres poprowadził Patryk Drabek, redaktor Dziennika Zachodniego.

„Bardzo się cieszymy, że z nami dzisiaj jesteście. Celem tego kongresu jest spotkanie, integrowanie, edukacja jak również poznanie najnowocześniejszego sprzętu i skorzystanie z bezpłatnych badań” – powiedziała Krystyna Męcik.

Uczestnicy kongresu mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz dowiedzieć się jakie ćwiczenia wykonywać, aby zminimalizować skutki starzenia się organizmu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady specjalistów dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Wykład inauguracyjny wygłosił Marek Pilch, który opowiedział o tym, w jaki sposób można opóźnić proces starzenia się i jak ważny jest ruch i uprawianie sportu w każdym wieku.

W panelu dyskusyjnym zwrócono także uwagę na kilka trudnych kwestii jak chociażby zamknięcie oddziału kardiologicznego Polsko –Amerykańskich Klinik Serca, który znajdował się w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie. To tutaj niejednokrotnie specjaliści od chorób serca ratowali życie osób z całego regionu, ponieważ czas dojazdu był najkrótszy.

Kongres uświetniły występy artystyczne seniorów, którzy pokazali, że dobry humor i dystans do otaczającego nas świata gwarantuje dobre zdrowie i długie życie. Organizatorami spotkania byli: UTW w Łazach i Zawierciu, CIL, Powiatowa Rada Seniorów, ARK. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Zawierciu, UM w Łazach, UM w Zawierciu, Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW.

Źródło; Informacje od organizatora UTW ŁAZY (Agnieszka Seweryn)


Nasze marki: